RŮZNÉ BABSKÉ RADY PRO ZDRAVÍ

ODHLENĚNÍ

Šťáva z citrónu, kterou si osladíte medem, krásně uvolní hleny. Velice často se doporučuje užívat také čaj z islandského mechu. Koupíte ho například zde

ZVÝŠENÍ IMUNITY

Pokud vyrážíte k někomu, kdo je nemocný, nebo třeba do ordinace lékaře, žvýkejte před tím dvě zrnka jalovce. Tím posíláte svoji imunitu proti možné nákaze.

TŘÍSKA, KTERÁ NENÍ DOBŘE VIDĚT

Pokud nemůžete třísku vyndat, protože je špatně vidět, potřete postižené místo jódem. Tříska krásně ztmavne a dá se potom mnohem lépe vytáhnout.

BOLESTIVÁ MENSTRUACE

Při bolestivé menstruaci vypijte čaj připravený z majoránky, případně dobromysli. Používá se 1 vrchovatá lžička sušené bylinky na 1/4 vroucí vody, 15 minut louhovat. Asi tak za 20 minut by bolesti měly odeznít. SUŠENÉ BYLINKY KOUPÍTE ZDE

ZÁNĚTLIVÁ ONEMOCNĚNÍ

Šalvěj je známá tím, že čistí krev. má protizántlivé účinky a rozpouští hleny v dýchacích orgánech a žaludku. Při nemocech dýchacích cest, zánětu mandlí apod. vyzkoušejte šalvějový čaj, který můžete i kloktat. Šalvěj koupíte například zde

SPÁLENINA

Menší spáleniny ošetříte tak, že postižené místo podržíte pod tekoucí studenou vodou. Zabrání se tak vzniku puchýřů. Také pomůže, když na ránu přiložíte syrový strouhaný brambor - pomáhá hojení a zabraňuje otokům. Na spáleniny je velice dobrá měsíčková mast. Můžete si ji i sami vyrobit. Návod na výrobu domácí měsíčkové mastičky najdete zde. Bolestivé spáleniny od slunce můžete ošetřit tvarohem, zředěným kyselým mlékem nebo joturtem. Naneste je v silné vrstvě na postižené místo. Chladí a zabraňují tvorbě puchýřů. Také se používá šátek, který namočíte do naředěné citrónové šťávy nebo octa.

KRVÁCENÍ Z DÁSNÍ

Pravidelné vyplachování úst šalvějovým odvarem pomáhá při krvácení z dásní. Přikládají se také vlhké čajové sáčky se šalvějí přímo na dásně. Šalvěj koupíte například zde

OČI

Na unavené oči je nejlepší heřmánek, který je známý svými protizánětlivými účinky. Nejlepší je použít přímo hotové nálevové sáčky s heřmánkem. Nechte je několik minut louhovat ve vroucí vodě, poté je dejte na 30 minut vychladit do ledničky. Potom sáčky přiložte na zavřené oči a čekejte, až se sáčky prohřejí. Sušený heřmánek koupíte zde

PROTI OPILOSTI

Pokud se nechcete ve společnosti opít, žvýkejte každou půlhodinku 3-4 kávová zrnka. Nezapomeňte se ale předtím také dobře najíst. Pozor, při nadměrném pití alkoholu vám ani kávová zrnka nepomohou.:)

KOCOVINA

Když už jste to s pitím alkoholu přepískli, vypijte sklenici vody se lžičkou jedlé sody a šťávou z jednoho citronu.

BOLEST HLAVY PŘI KOCOVINĚ

Vypijte šálek kávy (espressa) bez cukru a mléka a přidejte 2 lžičky citrónové šťávy

BOLEST ZUBŮ

Při bolesti zubů a zánětu dásní pomáhá žvýkání hřebíčku, který obsahuje éterické oleje. Ty působí protizánětlivě a současně mírní bolest. Mast z heřmánku a hřebíčku můžete koupit zde - můžete ji použít zevně na oblast dásní.

NAMOŽENÉ SVALY

Namoženým svalům uleví horká koupel, ve vodě svaly jemně masírujte.

KŘEČE V NOHOU, SVALOVÉ KŘEČE

Při náhlé svalové křeči vypijte velké množství minerálky. Pokud vás svalové křeče trápí častěji, jezte banány. Mají vysoký obsah hořčíku a draslíku, tím pomáhají uvolňovat křeče.

ZÁCPA

Proti zácpě (i při dlouhodobé) pomáhá, když sníte před každým jídlem plátek syrového ananasu. Čerstvý ananas podporuje také pocení a působí močopudně. Kdo trpí nedostatkem žaludečních šťáv, měl by pít ananasovou šťávu. Také je dobré pít hodně vody.

KOMÁŘÍ BODNUTÍ

Proti bodnutí komára pomůže od svědění citrónová šťáva. Vyzkoušet můžete také levandulovou mastičku, můžete si ji dokonce i snadno sami vyrobit. Více info o levandulové masti najdete zde

Připadá vám, že jdou komáři jen na vás?

Kupte si B-complex a snězte každý den 1 tabletku. Asi tak po 2 dnech by se měl z vašeho těla začít vylučovat potem vitamín B. Komáři ho nesnáší.

JAK ZPOMALIT STÁRNUTÍ

Pokud je vám více než 45 let, měli byste denně vypít nejméně 2 litry vody, čímž se zabrání vysušování.

KOUPEL PROTI ÚNAVĚ

Vyzkoušejte koupel s rozmarýnem, která rozproudí krevní oběh a povzbudí tělo i smysly. 200g sušeného (můžete použít i čerstvý rozmarýn) vylouhujte v 1 litru vroucí vody. Asi  za 5-10 minut výluh sceďte a přilijte ho do vany. Ve vaně zůstaňte asi 10 minut. Sušený rozmarýn koupíte zde

JAK ZABRÁNIT POPRASKANÝM RUKÁM

Asi 1-2 lžíce heřmánku přelijte šálkem vroucí vody. Jakmile odvar vychladne, přidejte 200 ml podmáslí. Ruce ponořte do odvaru asi na 10 minut, poté je opláchněte vodou, vysušte a namažte výživným krémem. Sušený heřmánek koupíte zde

JÁTRA

Játra likvidují škodliviny v těle, proto patří mezi nejdůležitější orgány našeho těla. Přestože jsou játra často velice zatěžována (například léky, alkoholem apod.), mají dobrou schopnost regenerace. Zvýšíte ji, pokud denně sníte porci tvarohu, který játrům velice prospívá. Na játra se často používá také OSTROPESTŘEC MARIÁNSKÝ, koupíte ho například zde.

VOSÍ BODNUTÍ

Po bodnutí vosou přiložte na postižené místo kostku ledu. Okamžitě se vám uleví také když na ranku přiložíte kus syrové brambory, plátek rajčete nebo šátek namočený v octě. Vyzkoušet můžete také levandulovou mastičku, můžete si ji dokonce i snadno sami vyrobit. Více info o levandulové masti najdete zde

VAGINÁLNÍ INFEKCE, ŽENSKÉ ZÁNĚTY, MYKÓZA, KVASINKY

Pokud denně sníte jeden bílý, neslazený jogurt s živými bakteriemi, je velice pravděpodobné, že budete mít třikrát nižší šanci onemocnět vaginální infekcí, než ženy, které jogurt nejedí.

MASKA NA SUCHÉ A LÁMAVÉ VLASY

Na suché a polámané vlasy si připravte domácí výživnou masku: 1 bílek, 2 žloutky, 1 lžička medu, 1 lžíce olivového oleje, trochu šťávy z čerstvého citrónu. Vše důkladně promíchejte, až se jednotlivé ingredience spojí. Masku vetřete jemnou masáží do mokrých vlasů a nechte působit půl hodiny, nejlépe pod igelitovou fólií, navrch přikryjte ručníkem. Na závěr vlasy důkladně opláchněte.

PROBLÉMY  S TRÁVENÍM, BOLESTI ŽALUDKU

Pokud vás trápí žaludek a trávení, nikdy poránu nepijte nalačno jako první pití ten den studený nápoj! Naopak sklenice vlažné vody, do které můžete přidat lžičku octa nebo 1/2 lžičky jedlé sody vypitá po doušcích podněcuje správné trávení.

JAK OŠETŘIT ČERSTVÁ ZRANĚNÍ

Tržné rány, odřeniny apod. nejprve ošetřete něčím studeným, například kostkou ledu nebo chladivým obkladem, protože krvácení komplikuje proces hojení.

ŠKYTAVKA

Zvedněte levou ruku vysoko nad hlavu a pomalu vypijte sklenici vody. Škytavka je vlastně záškub bránice, ta se zvednutím ruky natáhne, díky pomalu vypité vodě žaludek na bránici zatlačí a ta se zklidní a zase zpátky zpevní.

HOREČKA

Při horečce je nutné hodně pít, aby nedošlo k dehydrataci organismu. Snížit horečku můžete okoupáním ve vlažné vodě, studenými zábaly (ne ledovými), obvykle se doporučují jen na končetiny, v akutních případech se balí i celé tělo, a dále se teplota dá snížit natíráním měsíčkové mastičky na lýtka.

NOČNÍ POCENÍ, NADMĚRNÉ POCENÍ

Pokud vás trápí nadměrné pocení rukou nebo se potíte v noci, při stresu v práci i během dne, vyzkoušejte ŠALVĚJOVÝ ČAJ nebo ŠALVĚJOVÝ ODVAR. Čaj ze šalvěje často přináší opravdovou úlevu, pijte ho 2x denně, ráno a večer. Potící se dlaně můžete ponořit do šalvějového odvaru, který připravíte stejným způsobem jako čaj. Šalvěj je také ceněnou bylinkou proti mokvavým ekzémům, při ženských nemocech, při bolestech v krku a podobně. 

Sušenou šalvěj koupíte zde

Více informací o šalvěji najdete například zde

PEVNÉ A ZDRAVÉ NEHTY

1 x týdně ponořte prsty do panenského olivového oleje nebo prsty ponořte do roztoku jedlé sody. Další babská rada, která se poměrně osvědčila je potírat nehty a nehtové lůžko rozkrojenou cibulí několik dní po sobě. Pokud jsou vaše nehty nažloutlé, ponořte ruce asi na 5 minut do teplé vody, do které jste přidali šťávu z 1 čertsvého citrónu. Vše můžete několikrát zopakovat. Poté ruce osušete a namažte krémem.

JAK SE ZBAVIT PLÍSNĚ (MYKÓZY) NA NOHOU

Zapařené nohy nebo vlhké prostředí jsou nejčastější příčinou vzniku mykózy - kvasinek - plísní na nohou. Pokud trpíte na plísně, vyhněte se plastovým botám. Proti plísni vyzkoušejte tuto koupel: 1 litr vlažné vody, 2 lžíce octa.  Nohy ponořte do koupele alespoň na 10 minut. Koupel s octem odstraňuje kvasinky a plísně. Na plísně je dále velice vhodná levandulová mast, více info najdete zde. Návod na výrobu levandulové masti najdete zde. Sušenou levanduli koupíte zde.

Příčinou zánětu průdušek, zápalu plic a angíny může být avitaminóza (především vysoký nedostatek vitamínu C) a nedostatek důležitých stopových prvků a minerálů.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vánoční cukroví - recepty

 

Na této stránce jsem pro vás připravila některé zajímavé tradiční recepty na vánoční cukroví. Některé z nich pekla ještě moje babička na Slovensku. Postupně budou přibývat ještě další recepty na vánoční cukroví. U všech receptů na vánoční cukroví je možno použít tmavou mouku, případně použít půlku dávky mouky bílé a o trochu více než půlku mouky tmavé. ANDREA MAYA

 

KROWKY

1 sladké kondenzované mléko
2 dcl mléka
6 lžic sušeného mléka
80 dkg cukru
2 vanilkové cukry
1/2 ztuženého tuku - Omega

 

Smícháme mléko, cukr a kondenzované mléko, vaříme 45 minut a stále mícháme, hlavně ke konci. Potom se přidá 1/2 Hery a vaří ještě 15 minut, důkladně vymícháme. Hotovou směs vylijeme na plech a necháme ztuhnout a usušit. Poté nasekáme na klasické karamelkové špalíčky.

 

VOSÍ HNÍZDA - NEPEČENÉ CUKROVÍ


Těsto:
22 dkg moučkového cukru
24 dkg rozemletých piškotů
13,5 dkg másla
3 lžíce kakaa
4 lžíce rumu
3 lžíce mléka
1 vanilkový cukr

Náplň:
10 dkg másla
1 lžíce rumu
1 žloutek (lze uvařit)
8 dkg moučkového cukru

 

Všechny přísady na těsto smícháme do hladké hmoty. Zvlášť si připravíme, nejlépe v robotu, i plnku. Formičku na vosí hnízda vysypejte moučkovým cukrem a pevně sevřete. Vyplňte těstem a vyhlubte jamku na náplň. Vložte náplň a přikryjte piškotem.

 

DOMÁCÍ VAJEČNÝ LIKÉR

 

20 dkg cukru
1 slazené kondenzované mléko (nebo 40 dkg cukru + 1 neslazené kond.mléko)
6 žloutků
1 vanilkový cukr
0,5 litru rumu (já dávám jen 0,25 litru + 1 neslaz. kondenz. mléko navíc)

 

V robotu mícháme všechny přísady kromě rumu 0,5 hodiny. Poté pomalu mícháme a přidáme rum.

 

ŽLOUTKOVÉ ŘEZY

 

Těsto:
21 dkg másla
21 dkg moučkového cukru
21 dkg mletých vlašských ořechů
11 dkg hladké mouky
sníh ze 4 bílky
prášek do pečiva

Poleva:
4 žloutky
20 dkg moučkového cukru

 

Přísady na těsto smícháme dohromady na hladkou hmotu. Upečeme v troubě. Mezitím si v robotu umícháme polevu. Hotový „koláč“ polijeme utřenou polevou a necháme dobře zaschnout. Poté krájíme na úzké dílky nebo kostičky.

 

ŠLEHAČKOVÉ VZORY

0,5 litru šlehačky
1 Hera
0,5 kg hladké mouky

Všechny přísady smícháme na hustší těsto. Vykrájíme různé vzory a upečeme. Ještě teplé obalujeme ve vanilkovém cukru.


PRACNY

24 dkg mletých ořechů
30 dkg hladké mouky
20 dkg moučkového cukru
20 dkg tuku
2 vejce
přidáme dle chuti: skořici, lžíci kávy, muškátový oříšek, hřebíček, kakao a citrónovou kůru

 

Těsto napěchujeme do kovových formiček, upečeme a vyklopíme. Pečeme v troubě při 80 - 100 °C.

 

MANDLOVÉ HŘÍBEČKY - NEPEČENÉ CUKROVÍ

čokoláda na vaření
2 bílky
280 g moučkového cukru
200 g mletých mandlí
 

Mandle, cukr a bílky smícháme dohromady a vypracujeme tužší hmotu. Vytvarujeme malé houbičky-hříbečky, kloboučky namočíme do rozpuštěné čokolády a necháme uschnout.

 

SKOŘICOVÉ KROUŽKY

 

2 díly moučkového cukru
1 díl sušeného mléka
med
voda
šťáva z červené řepy na obarvení

 

Všechny přísady zpracujeme na tužší, ale tvárnou hmotu. Zabalíme ji do fólie a uchováváme v chladu do dalšího zpracování. Navlhčíme-li si ruce olejem, tvaruje se mnohem lépe. Vytvarované figurky necháme zaschnout. Prima zábava pro děti, s tímto marcipánem se dá pracovat jako s modelínou! Když je těsto moc řídké, přidáme cukr nebo mléko, když husté, naředíme vodou.

 

MEDOVÉ PERNÍČKY - PERNÍKOVÁ CHALOUPKA

Pokud si připravíte jednoduchou šablonu domečku, můžete dle následujícího receptu udělat krásnou perníkovou chaloupku, která rozzáží očička vašich dětí a vás vrátí do vzpomínek na dětství :) Ze zbylého těsto vykrájíte ještě spoustu perníčků.

 

Šablona:

2 díly na střechu (A5)
2 díly na boční stěnu (obdélník A5)
2 díly na čelní stěnu (formát pohlednice (A6) zastřihnutý do trojúhelníku)
1 díl jako podložka pod chaloupku (A4)
4 malé obdélníčky na komín
okenice
dveře

Na střechu a boční stranu chaloupky si připravte papír o formátu A5. Na štít a čelní strany postačí formát velikosti pohledu, ze kterého snadno připravíme trojúhelník. Potom si nastříháme ještě z lepenky pruhy 10 x 3 cm, v polovině je propícháme a přehneme do pravého úhlu (to budou výztuže). Nezapomeňte plech vyložit pečícím papírem.

 

Těsto:

500 g medu
500 g hnědého cukru
300 g másla nebo margarínu
1250 g hladké mouky
3 lžičky perníkového koření
nastrouhaná kůra z 1 chemicky neošetřeného citrónu
50 g kakaa
2 vejce
2 lžičky jedlé sody
3 - 4 lžíce rumu (možno přidat)

 

Cukrová poleva na zdobení:

400 - 500 g moučkového cukru
šťáva z 1 citrónu


Další potřeby:
mandlové lupínky, bonbónky, perličky apod. na zdobení
chomáček vaty - vložíme ho do komínu a máme krásný kouř

 

Med, cukr a máslo vložíme do hrnce a na mírném ohni, nebo lépe ve vodní lázni mícháme, dokud se cukr nerozpustí. Hotovou směs vylijeme do velké mísy a necháme vychladnout. Jedlou sodu smícháme s moukou, přidáme perníkové koření, citrónovou kůru, kakao, vejce a rum a vše vmícháme do medové směsi. Přísady spojíme nejlépe ručním hnětačem. Hotové těsto musí být lesklé a tvárné, případně přidáme ještě trochu mouky. Z těsta vytvarujeme bochánek, zabalíme ho do fólie a necháme ho uležet v ledničce nejméně 4 hodiny, nejlépe přes noc.

 

Na pomoučeném vále vyválejte z těsta 5mm silný plát, přiložte šablony na domeček a postupně vykrájejte všechny díly. Ze zbylého těsta můžete dále vykrájet stromečky, panáčky, zvířátka apod. Troubu předehřejeme na 180 °C. Jednotlivé díly pečeme asi 20 minut, hotové necháme vychladnout nejlépe na kuchyňské mřížce. Dokud je těsto teplé, vykrojíme otvory pro okna a dveře a komín. Poté utřeme polevu a použijeme ji jako "lepidlo", pomocí lepenkových pruhů natřených polevou slepíme všechny díly postupně k sobě. Teprve když nám všechny díly drží pevně pohromadě, připevníme střechu a necháme zaschnout. Vytvoříme došky a dozdobíme polevou a moučkovým cukrem (posyp vypadá jako sníh) tak, aby byla prostě nádherná!

 

KOKOSOVÉ PUSINKY (MAKRONKY)

4 bílky

25 dkg cukru

25 dkg strouhaného kokosu

špetka soli

Bílky vyšleháme do tuhého sněhu a pomalu přisypeme cukr. V horké vodní lázni mícháme 8-10 minut, až se hmota táhne. Předehřejeme troubu na 150 stupňů. Vmícháme kokos, sůl a lžičkou tvoříme na plechu vyloženém pečícím papírem malé hrudky o velikosti ořechu. Pečeme asi 15 minut do růžova. Kokosky můžete namočit v rozehřáté bílé nebo tmavé polevě. Můžete vyzkoušet i se strouhanými mandlemi, ale jsou z toho placičky, ne hrudky. Mimochodem moc dobré :)

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

PAMPELIŠKOVÝ MED

365 kvítků pampelišek

2 litry vody
2 celé omyté chemicky neošetřené citróny
2 kg pískového cukru

 

Omyté pampeliškové květy vložíme do většího hrnce (4 litry) a přelijeme je 2 litry vody. Poté přivedeme k varu a vaříme 15 minut. Vše necháme do 2.dne vylouhovat. Druhý den květy vymačkáme nejlépe přes čisté plátno. Do získané tekutiny přidáme na kolečka nakrájený citrón zbavený pecek a cukr. Přivedeme k varu za občasného míchání novou vařečkou. Necháme vychladnout a opět přivedeme k varu a opět necháme vystydnout, tak dlouho, dokud není med dostatečně hustý. Horký med plníme do sklenic, zavíčkujeme a obrátíme.

Pokud budete med vařit dlouho, například jak se doporučuje v jiných receptech až 1 a půl hodinu, tak vám med sice krásně zhoustne, ale ztratí se mnoho účinných látek. Lepší je k varu pouze přivést a rychle vypnout, nechat zchladit a vše opakovat.

Podobným způsobem můžete připravit sirup či med z třezalky, jitrocele, lípy, květů černého bezu a podobně.

Dobrý tip: Pampelišky sbírejte až 3.sluneční den (kdy nepršelo), jinak budou mít málo pylu a med bude řídký!!!

PAMPELIŠKOVÝ MED - VARIANTA S MEDEM

400 kvítků pampelišek

2 citróny

600 g medu (od včelaře, ne ze supermarketu)

3 litry vody

Při přípravě postupujte stejně jako u varianty s cukrem

 

RECEPT NA SEDMIKRÁSKOVÝ MED

1000 kvítků SEDMIKRÁSEK

2 litry vody
2 celé omyté chemicky neošetřené citróny
2 kg pískového cukru

 

Sedmikráskové květy vložíme do většího hrnce (4 litry) a přelijeme je 2 litry vody. Poté přivedeme k varu a vaříme 15 minut. Vše necháme do 2.dne vylouhovat. Druhý den květy vymačkáme nejlépe přes čisté plátno. Do získané tekutiny přidáme na kolečka nakrájený citrón zbavený pecek a cukr. Přivedeme k varu za občasného míchání novou vařečkou. Necháme vychladnout a opět přivedeme k varu a opět necháme vystydnout, tak dlouho, dokud není med dostatečně hustý. Horký med plníme do sklenic, zavíčkujeme a obrátíme.

Pokud budete med vařit dlouho, například jak se doporučuje v jiných receptech až 1 a půl hodinu, tak vám med sice krásně zhoustne, ale ztratí se mnoho účinných látek. Lepší je k varu pouze přivést a rychle vypnout, nechat zchladit a vše opakovat.

Podobným způsobem můžete připravit sirup či med z třezalky, jitrocele, lípy, květů černého bezu, pampelišek (nasbírá se 365 květů) a podobně.

Dobrý tip:  Sedmikrásky sbírejte až 3.sluneční den (kdy nepršelo), jinak budou mít málo pylu a med bude řídký!!!

 

DOMÁCÍ SIRUP NA KAŠEL, ODHLENĚNÍ, POSÍLENÍ IMUNITY, NESPAVOST...

Sirup si vyrobíte jednodušše sami doma, potřebujete buď jednotlivé sušené bylinky (mateřídouška, jitrocel, echinacea, kozlík, meduňka apod. - více info o bylinkách najdete zde)

Sušené bylinky koupíte zde: PRODEJ SUŠENÝCH BYLINEK - BYLINÁŘSTVÍ MAYA

nebo si můžete pořídit již hotové bylinkové směsi na daný problém a z nich si sirup podle následujícího receptu připravit. Bylinkové směsi najdete zde

TIPY NA JEDNOTLIVÉ SIRUPY NAJDETE ZDE

 

RECEPT NA VÝROBU BYLINKOVÉHO SIRUPU:

 200g sušených bylinek nebo jednu připravenou 200g bylinkovou směs 

1 kg cukru

1 l studené vody

1 citrón (bez chemického ošetření, nebo ho umyjte důkladně octem)


Bylinky přelijte studenou vodou, přidejte nakrájený citron a nechte louhovat přes noc. Druhý den sceďte. Potom přidejte cukr, počítejte na 1 litr vody asi 1kg cukru. Přiveďte k varu a ihned odstavte, nevařte, pokud je sirup dost hustý, ihned slijte do sklenic a uchovejte v temnu. Po otevření uchovejte v ledničce. Pokud je sirup málo hustý, nechte ho vychladnout a pak opět přiveďte k varu. Můžete tento postup několikrát opakovat, případně přidat trošku cukru, aby sirup byl opravdu hustý. Držím palce, ať se dílo podaří :)